Aktualności

Wszystkie

Zmiany w prawie wrzesień - listopad 2020

25.11.2020

1. Ustawa o podatku cukrowym i od małpek – podpisana przez Prezydenta RP    

Kategoria: Prawo podatkowe

 

Od 1 stycznia 2021 r. podmioty prowadzące sprzedaż napoi alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży będą zobowiązane do wnoszenia dodatkowej opłaty dot. sprzedaży napoi alkoholowych o objętości do 300 ml. Opłata będzie wynosiła 25 zł od litra 100% alkoholu.
Dodatkowo, zgodnie z ustawą o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów od stycznia 2021 zostaje również wprowadzona dodatkowa opłata od napoi słodzonych. W przypadku napoi słodzonych opłata będzie się składać z dwóch części, tj. opłata stała i zmienna:
(1)    Opłata stała - 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej + 10 gr za litr napoju z kofeiną lub tauryną;
(2)    Opłata zmienna – 15 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gr / 100 ml w przeliczeniu na litr.

 

2. Zmiany w zasadach wystawiania recept    

Kategoria: Prawo farmaceutyczne

 

Od 1 lipca 2020 r. lekarze i pielęgniarki nie muszą już wpisywać identyfikatora oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia właściwego dla miejsca zamieszkania pacjenta na receptach ani dokumentach związanych z realizacją recept na leki refundowane.

 

3. Zmiany w poborze opłat elektronicznych za przejazd pojazdem ciężkim    

Kategoria: Prawo drogowe / Opłaty

 

1 lipca 2020 r. Krajowa Administracja Skarbowa przejęła od Głównego Inspektora Transportu Drogowego obowiązki dotyczące pobierania opłat za poruszanie się pojazdem/zestawem powyżej 3,5 ton po płatnych drogach krajowych i autostradach.
Zmiany mają na celu wdrożenie nowego systemu informatycznego przeznaczonego do pobierania opłat, oparty o technologię pozycjonowania satelitarnego. Dedykowane urządzenia maja przestać być obowiązkowe, a całość ma się odbywać z użyciem m.in. smartfonów i dedykowanej aplikacji. Wdrożenie nowego systemu planowane jest na początek 2021 r.

 

4. Krótsza kwarantanna dla domowników osoby zakażonej    

Kategoria: COVID-19

 

Zgodnie z treścią znowelizowanego rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku w wystąpieniem stanu epidemii, okres kwarantanny dla osób zamieszkujących z osobą u której potwierdzono COVID-19 został skrócony z 10 dni do 7 dni liczonych od dnia zakończenia izolacji przez osobę zakażoną.

 

5. Nowy plik JPK    

Kategoria: Podatki

 

W listopadzie podatnicy po raz pierwszy rozliczą VAT według nowych zasad. Rozliczenie za październik 2020 r. nastąpi z wykorzystaniem nowego jednolitego pliku kontrolnego, który zastąpił rejestr VAT i deklarację podatkową. Kluczową zmianą jest obowiązek weryfikacji przez podatników sprzedawanych usług i towarów pod kątem ich przynależności do jednej z trzynastu grup towarów lub usług, tzw. GTU. W razie jeżeli usługi lub towary będą się zaliczały do jednej z grup, będzie trzeba oznaczyć sprzedaż stosownym kodem przypisanymi do danej grupy w przesyłanym do US pliku JPK_VAT.

 

6. Tarcza branżowa – A.K.A. Tarcza 6.0 – A.K.A. Tarcza dla rozwoju

Kategoria: COVID-19

 

Rządzący pracują nad kolejną odsłoną tarczy antykryzysowej (6.0). Tarcza ma dotyczyć przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą ustalaną wg. kodów PKD i ma być kierowana przede wszystkim takich branż jak gastronomiczna, rozrywkowa (estradowa, filmowa), targowa, fotograficzna, weselna, dbająca o zdrowie fizyczne (siłownie, sport, rekreacja).
Planowane rozwiązania obejmują: dofinansowanie kosztów stałych, umorzenie subwencji z Tarczy Finansowej PFR dla MŚP, pożyczki długoterminowe z gwarancją, dofinansowanie do zatrudnienia, przedłużenie postojowego, zwolnienie ze składek ZUS za listopad 2020 r., małe dotacje (5 tyś. zł), zawieszenie opłaty targowej.
Część rozwiązań wymaga zgody Komisji Europejskiej, natomiast sama ustawa znajduje się dopiero w Senacie.

 

7. Projektowane rozszerzenie kompetencji UOKIK    

Kategoria: Zmiany w prawie - inne

 

Celem projektu jest uzupełnienie kompetencji w zakresie ochrony konsumentów w związku z dostosowaniem polskiego prawa do unijnego rozporządzenie CPC w sprawie współpracy między organami krajowymi odpowiedzialnymi za egzekwowanie przepisów prawa w zakresie ochrony konsumentów.
Najważniejsze dodatkowe kompetencje UOKIK w projektowanych przepisach obejmują uprawnienie do: usuwania treści lub ograniczania dostępu do interfejsu internetowego, dokonywania zakupów towarów lub usług, w razie potrzeby, z możliwością przedstawienia się jako inna osoba/ukrycia tożsamości w celu ich przetestowania, oraz zwracanie się o wsparcie do ABW i Policji na potrzeby uzyskiwanie tzw. fałszywych tożsamości i przeprowadzania przeszukań.
 

Opracował: Łukasz Rabiak, prawnik

Kraków, 25.11.2020

Powrót

newsletter

Zapisz się by zawsze być na bieżąco

czytaj więcej...