Publikacje

Zmiany w prawie - Podatki

Specjalizacja biur Krajowej Informacji Podatkowej

Od 1 lipca 2015 r., o tym gdzie wysyłamy wniosek zadecyduje również rodzaj podatku, w zakresie którego składamy wniosek, a nie, jak dotychczas, wyłącznie miejsce zamieszkania lub miejsce siedziby wnioskodawcy.
Ministerstwo Finansów zdecydowało się odejść od modelu właściwości miejscowej na rzecz specjalizacji rzeczowej organów upoważnionych do wydawania interpretacji. Specjalizacja biur Krajowej Informacji Podatkowej będzie polegać na tym, że wyznaczone biura będą udzielać informacji telefonicznych i interpretacji podatkowych w wybranych podatkach.
W ramach przeprowadzonych przez Ministerstwo analiz zaobserwowano, że dotychczasowe wydawanie interpretacji indywidualnych przez pięć niezależnych organów, upoważnionych w zakresie wszystkich podatków, pozbawia Krajową Informację Podatkowa możliwości budowania silnych ośrodków kompetencyjnych skupiających specjalistów w danym podatku. Wymiernym i niewątpliwie korzystnym rezultatem zmian z punktu widzenia podatników powinno być ujednolicenie interpretacji i wyeliminowanie dotychczas występujących sprzeczności pomiędzy orzeczeniami poszczególnych komórek KIP.
    
Data wejścia w życie 2015-07-01

 

Powrót

newsletter

Zapisz się by zawsze być na bieżąco

czytaj więcej...