Publikacje

Zmiany w prawie - Podatki

Pakiet e-commerce

Łukasz Rabiak, Prawnik
Kraków, 09.07.2021

Z dniem 1 lipca 2021 r. wchodzą w życie rozwiązania, które tworzą tzw. pakiet e-commerce. W ramach pakietu e-commerce wprowadzona została m.in.:

a) likwidacja w całej UE zwolnienia z VAT od importu tzw. małych przesyłek o wartości do 22 euro,
b) rozszerzono zakres transakcji B2C (przede wszystkim o wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na odległość - WSTO), które dla celów VAT mogą zostać rozliczone za pomocą uproszczonej procedury One Stop Shop,
c) uproszczona procedura deklarowania i zapłaty podatku VAT z tytułu importu towarów w przesyłkach o wartości nieprzekraczającej 150 euro,
d) wprowadzona zmiana w zakresie rozliczania VAT od sprzedaży wysyłkowej towarów na rzecz konsumentów z innych krajów UE – przedsiębiorcy po przekroczeniu progu sprzedaży (10.000 EUR), będą mogli zarejestrować się dla celów VAT w kraju, gdzie znajdują się ich konsumenci albo skorzystać z procedury OSS (procedura umożliwi łączne raportowanie wszystkich transakcji wysyłkowych, dokonanych w UE w ramach jednej deklaracji VAT w jednym kraju). 


W związku ze zmianami w tak zwanym pakiecie e-commerce, od 1 lipca 2021 r. obowiązuje nowy wzór zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług (VAT-R).

 

Łukasz Rabiak

Łukasz Rabiak

Prawnik

Zobacz wszystkie publikacje
Powrót

newsletter

Zapisz się by zawsze być na bieżąco

czytaj więcej...