AI BLOG

2024-10-22

Kontrole ZUS, cz. 1. Co najczęściej kontroluje ZUS?

Z danych zawartych w sprawozdaniu z działalności ZUS wynika, że w 2023 roku przeprowadzono 26 754 kontrole płatników składek, w tym 97,1% kontroli było zaplanowanych, a 2,9% doraźnych. Nieprawidłowości ujawniono w 93,7% przypadkach. Kwota ustalonych nieprawidłowości finansowych w zakresie składek i świadczeń wyniosła ogółem 489,0 mln zł. Statystyki za rok 2024 prawdopodobnie będą zbliżone do tych z 2023 roku. Z tak wysokiego odsetka można wnioskować, że ZUS skutecznie typuje podmioty do kontroli, skoro w przeważającym zakresie wykrywane są nieprawidłowości. 

Jak ZUS typuje firmy do kontroli?

Z informacji publikowanych przez ZUS, a także tych uzyskanych od kontrolujących wiadomo, że decyzje o kontrolach opierają się na analizie ogromnej liczby danych zapisanych na kontach płatników składek i ubezpieczonych. ZUS korzysta z oprogramowania, które przeprowadza analizę ryzyka naruszenia przepisów. Pod uwagę brane są także podmioty wypłacające części świadczeń z ubezpieczeń społecznych, zatrudniające powyżej 20 osób. 

Szanse na uniknięcie kontroli ZUS w przypadku większych firm, które naruszają przepisy, są niewielkie – prędzej czy później oprogramowanie ZUS wytypuje taki podmiot do planowanej kontroli.

Jakie naruszenia przepisów są najczęstsze i co kontroluje ZUS?

  1. Prawidłowość zgłaszania pracowników do ubezpieczeń.  Jednym z najczęściej wykrywanych błędów jest nieprawidłowe naliczanie składek przy zawieraniu umów cywilnoprawnych z własnym pracodawcą lub przy umowach cywilnoprawnych zawieranych z podmiotem trzecim, gdy praca faktycznie wykonywana jest na rzecz pracodawcy. W takiej sytuacji umowa cywilnoprawna powinna być potraktowana jako kontynuacja zatrudnienia pracowniczego, a składki naliczane łącznie z wynagrodzeniem z umowy o pracę. Zwykle jednak od umowy cywilnoprawnej pobierana jest tylko składka zdrowotna, co obniża koszty zatrudnienia z tytułu umowy cywilnoprawnej. 
  1. Prawidłowość wyboru podstawy zatrudnienia.  Mimo że w Polsce obowiązuje zasada swobody umów, ZUS często podważa wybór umowy o dzieło jako podstawy wykonania czynności na rzecz płatnika składek. Definicja tej umowy została ostatnio zawężona zarówno przez ZUS, jak i orzecznictwo sądów. Umowa o dzieło to już nie tylko umowa rezultatu, ale również umowa, która ma cechować się niepowtarzalnością lub oryginalnością dzieła, co powoduje sporo trudności dla płatników składek. W przypadku zakwestionowania umowy o dzieło ZUS wydaje decyzje nakładające na płatników obowiązek odprowadzania składek jak przy umowie zlecenia.
  1. Pozorność zatrudnienia. ZUS sprawdza, czy  umowy nie zostały zawarte wyłącznie w celu uzyskania świadczeń, bez rzeczywistego świadczenia pracy, oraz czy wynagrodzenie nie zostało sztucznie zawyżone. W przypadku stwierdzenia pozorności umowy o pracę dana osoba nie jest traktowana jako pracownik, co prowadzi do konieczności  wyrejestrowania z ZUS i dokonania  korekt dokumentów rozliczeniowych. Dla pracownika może to oznaczać konieczność zwrotu wypłaconych już świadczeń i wstrzymanie dalszych wypłat. Jeśli ZUS zakwestionuje wysokość wynagrodzenia, wydaje decyzję ustalającą prawidłową – według ZUS – podstawę wymiaru składek.  

ZUS może również kontrolować terminowość zgłaszania do ubezpieczeń i opłacania składek oraz sprawdzać, czy płatnicy właściwe ustalają uprawnienia do świadczeń z ubezpieczeń społecznych i dokonują prawidłowych rozliczeń. 

W następnym artykule opiszemy jakie dokumenty może kontrolować ZUS i jakie obowiązki ma podmiot kontrolowany. 

Katarzyna Łochowska, adwokat w Kancelarii Gorazda, Świstuń, Wątroba i Partnerzy adwokaci i radcowie prawni.

Katarzyna Łochowska

MŁODSZY PARTNER, ADWOKAT

GŁÓWNE OBSZARY ZAINTERESOWAŃ Specjalizuje się w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. Posiada w...