AI BLOG

2024-09-27

Employee Stock Option Program – wyjątek od zasady preferencyjnego opodatkowania akcji

Od wielu lat można spotkać się ze stwierdzeniem, że żyjemy w czasach „rynku pracownika”. Nie wdając się w polemikę z tą tezą, trzeba przyznać, że pracodawcy nieustannie poszukują alternatywnych, efektywnych sposobów premiowania pracowników. Obok pracy zdalnej coraz popularniejsze staje się przyznawanie zatrudnionym opcji na akcje w ramach Employee Stock Option Program (ESOP). Korzyści wynikające z tego rozwiązania występują się zarówno po stronie pracownika, jak i pracodawcy. Warto jednak pomyśleć o podatkowych aspektach takiego programu. 

Jest to istotne zwłaszcza w kontekście ustanowienia w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych ścisłych warunków, których spełnienie często jest niezależne od pracodawcy, a od których zależy możliwość zastosowania preferencji podatkowej dla pracownika.


Reguła, a wyjątek

Jeżeli w wyniku realizacji programu motywacyjnego (Employee Stock Option Program) utworzonego przez spółkę akcyjną, pracownik faktycznie obejmuje lub nabywa akcje tej spółki lub akcje spółki w stosunku do niej dominującej, przychód z tego tytułu powstaje dopiero w momencie odpłatnego zbycia akcji. Zrealizowanie zatem uzyskanego wcześniej warunkowego prawa do otrzymania akcji (opcji na akcje) nie wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku. Jednak programem motywacyjnym w rozumieniu ustawy, jest jedynie system wynagradzania utworzony na podstawie uchwały walnego zgromadzenia spółki akcyjnej (lub spółki dominującej). Co jednak w sytuacji, mającej niejednokrotnie miejsce w przypadku spółek zagranicznych, w których program motywacyjny nie został utworzony przez walne zgromadzenie, a przez inny podmiot, jak chociażby zarząd? Kiedy wówczas powstaje obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych?


Data powstania obowiązku podatkowego

Obowiązek podatkowy związany z opcjami na akcje otrzymanymi w ramach programu motywacyjnego powstaje wówczas już w momencie, gdy pracownik zrealizuje opcje na akcje. Pracownik traci zatem możliwość uznania opisywanego powyżej objęcia lub nabycia akcji spółki (spółki dominującej) w ramach programu ESOP za przychód podlegający opodatkowaniu, dopiero w momencie zbycia akcji lub wypłaty dywidendy na nią przypadających. Podatek co prawda nie jest naliczany na etapie przyznania niezbywalnych opcji na akcje, ale w przypadku skorzystania przez pracownika z prawa do nabycia akcji już tak. Przychód powinien bowiem zostać rozpoznany w momencie realizacji przyznanej nagrody – nieodpłatnego nabycia akcji. Zgodnie przyjmuje się, że samo uzyskanie opcji na akcje nie jest jeszcze uzyskaniem akcji.
Tak powstały przychód pracownik powinien wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym, w którym przychód został osiągnięty. Źródło przychodu należy ustalić na podstawie rodzaju stosunku prawnego łączącego pracownika ze spółką, której akcje otrzymuje. W razie nabycia akcji spółki dominującej w stosunku do pracodawcy, takie przysporzenie należy zaliczyć do przychodów z innych źródeł.


Wartość akcji

Przychód, a zatem podstawę opodatkowania, stanowi wartość rynkowa nabytych akcji. Wartość określa się na podstawie kursu akcji z dnia ich nabycia, tj. zrealizowania opcji na akcje.


Formularz PIT-38 oraz odliczenie kosztów

W przypadku uzyskania przychodu z innych źródeł w postaci objęcia akcji wynikających ze zrealizowania opcji na akcje nie powstaje obowiązek odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy do właściwego urzędu skarbowego. Jednak konieczne będzie wykazanie samego przychodu w rocznym zeznaniu podatkowym, składanym na formularzu PIT-38. Ponadto istnieje możliwość odliczenia kosztów od uzyskanego przychodu. Kosztem uzyskania takiego przychodu mogą być wszelkie opłaty związane z objęciem akcji, w tym prowizja dla domu maklerskiego, który obsługuje rachunek inwestycyjny. Kosztem przychodu mogą być również opłaty pobierane przez pośredników lub inne koszty administracyjne.


Dalsze skutki podatkowe

W przypadku, gdy pracownik zdecyduje się następnie sprzedać akcje, powstanie obowiązek wykazania przychodu wynikającego z transakcji w rocznym zeznaniu podatkowym składanym na formularzu PIT-38. W momencie odpłatnego zbycia objętych akcji powstanie bowiem przychód z tytułu kapitałów pieniężnych. Opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym podlegał będzie dochód uzyskany z odpłatnego zbycia akcji. Dochodem z odpłatnego zbycia akcji będzie różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia akcji a kosztami uzyskania przychodów. 
Z kolei od uzyskanych przychodów z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy. Jest on pobierany bez pomniejszania przychodu o koszty jego uzyskania. W konsekwencji  podatek płatny jest wyłącznie od przychodu i podatnik nie ma możliwości uwzględnienia żadnych kosztów podatkowych.


Agnieszka Durczyńska
, aplikant adwokacki w Kancelarii Gorazda, Świstuń, Wątroba i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni. 

Michał Dudziak, aplikant adwokacki w Kancelarii Gorazda, Świstuń, Wątroba i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni. 

Agnieszka Durczyńska

ADWOKAT

GŁÓWNE OBSZARY ZAINTERESOWAŃ Zajmuje się szeroko rozumianym prawem cywilnym oraz prawem gospodarc...

Michał Dudziak

APLIKANT ADWOKACKI

GŁÓWNE OBSZARY ZAINTERESOWAŃ Świadczy kompleksowe usługi prawne na rzecz klientów korporacyjnych,...