Publikacje

Zmiany w prawie - Prawo Gospodarcze

Zmiany w prawie własności przemysłowej.

Kraków, 09.07.2019

Ustawodawca w celu wdrożenia unijnej dyrektywy mającej na celu zbliżenie ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do znaków towarowych, uchwalił ustawą nowelizującą prawo własności przemysłowej. Za sprawą zmian łatwiejsze ma być m.in. przedłużanie ważności znaków, walczenie z podróbkami, jak również rejestrowanie znaków niekonwencjonalnych.

Zgodnie z ustawą w celu przedłużenia ochrony, nie trzeba już składać wniosku. Wystarczy prawidłowe wniesienie opłaty na odpowiednie konto, wskazanie numer znaku oraz tytułu opłaty.
Zniesiony został obowiązek graficznego przedstawienia znaku. Zniesienie tego wymogu umożliwia przyjmowanie zgłoszeń nowych rodzajów znaków towarowych, które do tej pory nie były przewidziane w polskim prawie. Jednakże jak wskazuje urząd należy jednak zauważyć, że na znaki zapachowe lub smakowe nie udziela się obecnie ochrony. Jest to spowodowane tym, że reprezentacja musi być jasna, precyzyjna, samodzielna, łatwo dostępna, zrozumiała, a obecny stan technologii nie pozwala na takie przedstawienie tych oznaczeń.

Powrót

newsletter

Zapisz się by zawsze być na bieżąco

czytaj więcej...