Publikacje

Podatki

Spółka żeglugowa - szczególne rozwiązania podatkowe spółek maltańskich

dr hab. Marcin Gorazda, partner zarządzający, adwokat
Kraków, 10.09.2012 r.

Maltańska spółka żeglugowa może być utworzona w celu wykonywania własności lub eksploatacji statku zarejestrowanego pod maltańską flagą.

Rejestrowanie statków na Malcie staje się coraz popularniejsze wśród właścicieli statków i armatorów z uwagi na nieskomplikowaną i szybką procedurę rejestracji, korzystne opodatkowanie (w odniesieniu do podatku tonażowego jak i cła), brak wymagań co do narodowości właścicieli czy zniesienie obowiązku przeprowadzenia audytu w stosunku do mniejszych spółek.

 

Opodatkowanie

Dochód spółki żeglugowej pochodzący z działalności związanej z zarejestrowanymi w opisanym schemacie statkami jest zwolniony z opodatkowania na Malcie, pod warunkiem że podatek tonażowy i inne opłaty są uregulowane. Maltańska spółka żeglugowa jest również zwolniona z opłat skarbowych w stosunku szeregu czynności, w tym rejestracji statku pod reżimem obowiązującej ustawy (jest nią w chwili obecnej Merchant Shipping Act).
Zwrot podatku może być zastąpiony oświadczeniem dyrektora spółki, za pomocą którego potwierdza on, że dochód uzyskany przez organizację żeglugową (shipping organisation) jest dochodem zwolnionym z podatku dochodowego.
Pracownicy statków, którzy nie są maltańskimi rezydentami podatkowymi, jak również sama spółka, są zwolnieni z ponoszenia opłat na zabezpieczenia socjalne.Procedura zakładania spółki żeglugowej na Malcie – praktyczne informacje:

• Rejestracja spółki trwa zwykle do 48 godzin od dostarczenia wszystkich niezbędnych dokumentów
• Minimalny kapitał zakładowy – EUR 1,2500
• Minimalna liczba udziałowców – jeden; może być nim osoba fizyczna lub prawna
• Minimalna liczba dyrektorów - jeden; może być nim osoba fizyczna lub prawna
• Wymóg posiadania biura położonego na Malcie
• Koszt rejestracji zależny jest od wysokości kapitału zakładowego i waha się od EUR 245 do 2,250
• Coroczna opłata za odnowienie również zależy od wysokości kapitału zakładowego i wynosi od EUR 100 do 1,400
• Zwolnienie z audytu gdy nie są przekroczone 2 z poniższych kryteriów: całkowity bilans roczny w wysokości ok. EUR 3,500,000; obrót netto ok. EUR 7,000,000; przeciętna liczna pracowników w danym okresie - 50

 

 

Autor: Grzegorz Plisz

Artykuł napisany pod kierunkiem adw. Marcina Gorazdy

dr hab. Marcin Gorazda

dr hab. Marcin Gorazda

partner zarządzający, adwokat

Zobacz wszystkie publikacje
Powrót

newsletter

Zapisz się by zawsze być na bieżąco

czytaj więcej...