AI BLOG

HR
SPOT

2025-04-02

Newsletter HR 10: Czy można wypowiedzieć umowę o pracę w dniu, w którym pracownik jest niezdolny do pracy?

Witamy w newsletterze HR!

Rozpoczynamy nowy cykl naszego Newslettera HR, w którym przybliżymy najważniejsze zasady związane z wypowiadaniem umów o pracę. Będziemy omawiać sytuacje, które najczęściej budzą wątpliwości pracodawców i pracowników. W pierwszym wydaniu przyglądamy się sytuacji wyjątkowo delikatnej: czy można wypowiedzieć umowę o pracę pracownikowi w dniu, w którym był niezdolny do pracy z powodu choroby?

Przypadek z praktyki – wypowiedzenie i spóźnione L4

Jeden z kierowników działu naszego Klienta, z którym współpraca od dłuższego czasu układała się coraz gorzej, miał otrzymać wypowiedzenie. Wszystko zostało przygotowane zgodnie z procedurami – wypowiedzenie zostało wręczone osobiście w biurze, pracownik je podpisał.

Następnego dnia, do działu kadr trafiło zwolnienie lekarskie wystawione z datą wsteczną, obejmujące dzień, w którym doszło do wręczenia wypowiedzenia. Pracownik poinformował, że już tego dnia rano źle się czuł, dlatego udał się do lekarza, a mimo to wypowiedzenie zostało mu wręczone. Teraz twierdzi, że było ono nieskuteczne, ponieważ znajdował się pod ochroną.

Czy pracodawca faktycznie naruszył przepisy?

Czy można wypowiedzieć umowę w dniu objętym zwolnieniem lekarskim?

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie usprawiedliwionej nieobecności pracownika, w tym podczas jego niezdolności do pracy z powodu choroby.

Kluczowy jest jednak moment, w którym pracodawca uzyskuje wiedzę o tej niezdolności.

Jeśli w chwili wręczania wypowiedzenia:

🔹 pracodawca nie wiedział, że pracownik jest niezdolny do pracy,

🔹 pracownik nie poinformował, że źle się czuje lub że był już u lekarza,

🔹 zwolnienie lekarskie zostało przedstawione dopiero po fakcie,

to wypowiedzenie jest skuteczne, nawet jeśli zwolnienie obejmowało dzień jego złożenia.

Takie stanowisko znajduje potwierdzenie w orzecznictwie sądowym.

Warunkiem decydującym o objęciu pracownika ochroną jest zatem usprawiedliwiona nieobecność w zakładzie pracy, a nie później stwierdzona chorobowa niezdolność do pracy. Pracownik, który w danym dniu był obecny w pracy nie korzysta ze szczególnej stabilizacji zatrudnienia, choćby następnie uzyskał chorobowe zwolnienie w celu skorzystania z ochrony art. 41 KP. Wypowiedzenie umowy o pracę pracownikowi, który był i świadczył pracę, a następnie wykazał, że w takim dniu wypowiedzenia był niezdolny do pracy, nie narusza art. 41 KP” (Postanowienie Sądu Najwyższego – Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 12 stycznia 2023 r., I PSK 79/22).

Jak uniknąć nieporozumień w podobnych sytuacjach?

🔹   Warto dokumentować moment i okoliczności wręczenia wypowiedzenia (np. poprzez protokół lub  notatkę służbową).

🔹   Jeżeli pracownik odbiera wypowiedzenie osobiście i nie zgłasza, że jest chory lub że zamierza udać się do lekarza – sytuacja jest klarowna.

🔹   Jeśli jednak sygnalizuje złe samopoczucie – lepiej odroczyć wręczenie wypowiedzenia i poczekać na potwierdzenie stanu zdrowia.

Wypowiedzenie umowy o pracę złożone pracownikowi w dniu, w którym faktycznie był niezdolny do pracy, może być skuteczne, o ile pracodawca nie miał wiedzy o tej nieobecności w momencie jego wręczenia. Samo dostarczenie zwolnienia lekarskiego z datą wsteczną nie unieważnia skutecznie złożonego wypowiedzenia.

HR News

Wszystko co HR Manager powinien wiedzieć o prawie pracy.

Autorka: Katarzyna Łochowska – adwokat w kancelari GSW”

    Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera oraz informacji handlowych o nowościach i promocjach oferowanych przez GORAZDA, ŚWISTUŃ, WĄTROBA I PARTNERZY ADWOKACI I RADCOWIE PRAWNI, przesyłanych na podany przeze mnie adres poczty elektronicznej.

    Masz pytania dotyczące bezpiecznego wypowiadania umów o pracę?


    📩 Skontaktuj się z nami – pomożemy Ci działać zgodnie z prawem i bez ryzyka!

    Chcesz być na bieżąco? Dodaj mnie do swojej sieci kontaktów na LINKEDIN.

    tel: +48 575 936 805

    e-mail: katarzyna.lochowska@gsw.com.pl

    Katarzyna Łochowska,

    Młodszy Partner, Adwokat