AI BLOG

2009-05-20

Zniesienie zasady walutowości

Od dnia 24 stycznia 2009 r. możliwe jest określanie zobowiązań pieniężnych na terenie Polski również w walucie obcej. Zmiana związana jest z wejściem w życie ustawy o zmianie ustawy – Kodeksy cywilny oraz ustawy – Prawo dewizowe. Ustawa znosi zasadę walutowości, wyrażoną w przepisie art. 358 § 1 Kodeksu cywilnego.

Jak dotąd zobowiązania te mogły być wyrażane w walucie obcej wyłącznie na podstawie zezwoleń przewidzianych przez ustawę Prawo Dewizowe. Z chwilą wejścia w życie nowych przepisów zobowiązania pieniężne mogą być wyrażone tak w walucie polskiej jak i obcej, a rozliczenia między stronami będą mogły być dokonywane wedle umowy stron – w walucie polskiej bądź obcej. Rezygnacja z zasady walutowości ułatwi więc dokonywanie transakcji. Nie będzie konieczności dokonywania przeliczeń walut (obcej na polską) – tak w treści umowy jak i w rozliczeniu stron będzie można posługiwać się walutami obcymi.

Poniżej brzmienie starego i nowego przepisu:

  • "Art. 358. § 1. Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, zobowiązania pieniężne na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej mogą być wyrażone tylko w pieniądzu polskim."

  •  "Art. 358. § 1. Jeżeli przedmiotem zobowiązania jest suma pieniężna wyrażona w walucie obcej, dłużnik może spełnić świadczenie w walucie polskiej, chyba że ustawa, orzeczenie sądowe będące źródłem zobowiązania lub czynność prawna zastrzega spełnienie świadczenia w walucie obcej.

  • § 2. Wartość waluty obcej określa się według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia wymagalności roszczenia, chyba że ustawa, orzeczenie sądowe lub czynność prawna stanowi inaczej. W razie zwłoki dłużnika wierzyciel może żądać spełnienia świadczenia w walucie polskiej według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia, w którym zapłata jest dokonana."

Przyjęte zmiany są bardzo pozytywnie oceniane przez doktrynę prawa. Będą korzystne przede wszystkim dla przedsiębiorców dokonujących transakcji w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej w walutach obcych, Zniesienie zasady walutowości pozwoli im bowiem uniknąć wszelkich strat, związanych ze zmianą kursów walut w okresie od zawarcia umowy do dnia jej wykonania oraz kosztów związanych z uzyskiwaniem zezwoleń za dokonywanie transakcji w walucie obcej. Podkreśla się, iż zmiany będą korzystne dla całej gospodarki.