AI BLOG

2009-03-30

Efektywna struktura podatkowa dla małych przedsiębiorców świadczących usługi budowlane w Niemczech – studium przypadku

Stan faktyczny:

Niemiecki rezydent podatkowy, zamieszkujący w pobliżu polskiej granicy, silnie związany z polską (polska narzeczona), aktualnie wysokokwalifikowany pracownik budowlany, jest zainteresowany założeniem firmy budowlanej, którą zamierza prowadzić w Niemczech (jako że możliwości zarobkowe są lepsze tamże). Ze względu na związki z Polską i niskie koszty utrzymania w Polsce rozważa przeprowadzenie się do Polski, w pobliże granicy niemieckiej.

 

Zadaniem doradcy podatkowego jest zaproponowanie najbardziej podatkowo efektywnego sposobu prowadzenia działalności gospodarczej.

Podatek dochodowy w Niemczech w przypadku zarobków przekraczających 52.123 EUR wynosi 42%.

 

Proponowane rozwiązanie:

1. W Polsce obowiązuje szczególna regulacja podatkowa dla małych przedsiębiorstw. W przypadku działalności budowlanej daje ona możliwość zredukowania opodatkowania do 5,5%, liczonych jednakże od przychodów (koszty nie pomniejszają podstawy opodatkowania). Obowiązki w zakresie księgowości i zeznań podatkowych są bardzo proste. Nie jest wymagane prowadzenie księgowości – wyłącznie rejestr przychodów osiągniętych w roku podatkowym. Muszą być jednak spełnione pewne wymagania aby można było skorzystać z tej regulacji i nie stosuje się ona do każdego rodzaju działalności (jest szereg ograniczeń). Można jednak ogólnie powiedzieć, że ma ona zastosowanie do działalności budowlanej prowadzonej przez osoby fizyczne lub spółki osobowe, których roczny przychód nie przekracza 150.000 EUR lub którzy rozpoczynają prowadzenie działalności w danym roku podatkowym bez względu na rzeczywiste przychody.

2. Osoba fizyczna posiadająca miejsce zamieszkania I rezydencję podatkową w Niemczech może założyć przedsiębiorstwo w Polsce poprzez rejestrację działalności gospodarczej. W przypadku jeżeli osoba fizyczna ma miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w Niemczech, zarejestrowane w Polsce przedsiębiorstwo powinno być uważane za tzw. zakład. Dochody które mogą być przypisane zakładowi winny być opodatkowane w Polsce i odpowiednio zwolnione z opodatkowania w Niemczech (zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską a Niemcami). 

3. Przedsiębiorca niemiecki zarejestrowany w Polsce, podobnie jak i przedsiębiorca polski, mogą prowadzić działalność budowlaną na terenie Niemiec bez żadnych specjalnych obowiązków rejestracyjnych (za wyjątkiem rejestracji VAT).  Jedyne ograniczenia dotyczą zatrudniania polskich pracowników w Niemczech. Działalność budowlana prowadzona przez polskiego przedsiębiorcę nie jest uważana za zakład na terenie Niemiec taka długo jak budowa, gdzie prowadzona jest działalność nie trwa dłużej niż 12 miesięcy. W przypadku niemieckiego rezydenta który założył przedsiębiorstwa w Polsce, przez które prowadzi działalność na terenie Niemiec, sytuacja nie jest jasna. Nie jest jasne, czy dochód przedsiębiorstwa osiągany na terenie Niemiec może być przypisany Polskiemu przedsiębiorstwu i odpowiednio opodatkowany w Polsce. Wydaje się, że tak, w szczególności, jeśli podatnik nie ma żadnego innego przedsiębiorstwa na terenie Niemiec. Sytuacja podatkowa jest jasna, w przypadku kiedy przedsiębiorca niemiecki przeprowadzi się do Polski i stanie się polskim rezydentem podatkowym.