AI BLOG

2014-02-13

Alternatywne formy finansowania działalności gospodarczej i zabezpieczenia płatności – obligacje komercyjne, akredytywy, gwarancje, faktoring.

Serdecznie zapraszamy na seminarium prawnicze w dniu 19 lutego 2014 r. o godz. 18.00 w księgarni De Revolutionibus w Krakowie na ul. Brackiej 14, autor poniższego tekstu mówił będzie o alternatywnych formach finansowania działalności gospodarczej i zabezpieczenia należności, kontynuując tym samym cykl seminariów prawniczych prowadzonych przez kancelarię GSW.

Ostatni okres przynosi Polsce ciągły i stały wzrost konkurencyjności jej przedsiębiorców na rynkach zagranicznych. Dotyczy to zarówno wzrostu polskiego eksportu ale również inwestowaniu przez polskie podmioty za granicami Polski. Inwestycje te przybierają różne formy począwszy od najbardziej ekspansywnych związanych z kupowaniem i przejmowaniem zagranicznych spółek, poprzez zakup za granicą zaawansowanych technologii i uczestniczeniem polskich podmiotów w zagranicznych przetargach. Gospodarka światowa stale się globalizuje dlatego polskie podmioty muszą sobie przyswajać instytucje prawno-ekonomiczne, które wypracowano w zaawansowanych gospodarkach aby zabezpieczać płatności w obrocie gospodarczym, pozyskiwać kapitał niezbędny do bycia konkurencyjnym na rynkach światowych. Nie da się też ukryć, że polski przedsiębiorca występuje na tym globalnym rynku raczej z pozycji tego słabszego „uboższego” kontrahenta. W tej sytuacji pozostaje mu ten brak zniwelować nie tylko konkurencyjnością swego produktu ale także wykorzystaniem wszelkich możliwych instytucji, które zabezpieczą jego płatności, umożliwią mu pozyskanie kapitału lub zapewnią jego lepsze wykorzystanie poprzez poprawienie płynności przedsiębiorstwa.

Omówienie takich instytucji prawnych jak gwarancja, czy akredytywa ma na celu:
– przybliżyć zainteresowanym praktyczną i jurydyczną stronę ich wykorzystywania,
– przedstawić umowy gospodarcze w których należy je wykorzystywać,
– zaprezentować praktyki podmiotów gospodarczych, czy instytucji państwowych, które zwykle wymagają takich zabezpieczeń,
– wskazać praktyczno-prawne aspekty ich uzyskiwania
– podać przykłady dotyczące zasad realizacji wypłat z akredytywy, czy gwarancji bankowej
– omówić zasady jakich przedsiębiorca, zlecający wystawienie gwarancji lub akredytywy, może się spodziewać w swoich z relacjach z bankiem tak na etapie wystawienia gwarancji jak i na etapie jej realizacji przez beneficjenta (kontrahenta przedsiębiorcy)   
– pokazać negocjacyjne możliwości związane z żądaniami ustanowienia takich zabezpieczeń,

Zaprezentowane zostaną też instytucje prawne bezpośrednio wpływające na poprawę płynności przedsiębiorcy takie jak faktoring czy emisja obligacji komercyjnych. Obligacje przedstawione zostaną przede wszystkim pod kątem obowiązków podmiotów decydujących się na taki sposób finasowania oraz zasad przygotowania się przez nie do takiej emisji. Omówione zostaną także zasady rządzące rynkiem obligacji Catalyst prowadzonym na platformie transakcyjnej GPW SA. jako ciekawy sposób na finansowanie w papiery dłużne oraz pozyskiwanie kapitałów przez emitentów. Powszechnie już funkcjonujący z obrocie gospodarczym faktoring zaprezentowany zostanie poprzez pokazanie plusów i minusów jakie niesie ze sobą wykorzystywanie go w praktyce.