W dniu 26 lutego 2014 r. o godz. 18.00 w księgarni De Revolutionibus w Krakowie na ul. Brackiej 14, autor niniejszego tekstu mówił będzie o zmianach w podatkach dochodowych w 2014 roku.
Los spółek komandytowo-akcyjnych został przesądzony. Ta najatrakcyjniejsza w ostatnim czasie forma prowadzenia działalności, łącząca w sobie ograniczenie odpowiedzialności akcjonariusza, jednokrotnie opodatkowanie dochodu stawką 19% oraz odroczenie w czasie opodatkowania do chwili uzyskania dywidendy, od 1 stycznia 2014 r. stała się podatnikiem CIT i postawiła licznych przedsiębiorców przed wyborem: albo ograniczona odpowiedzialność i wysoki podatek, albo niski podatek i odpowiedzialność własnym majątkiem za zobowiązania związane z działalnością gospodarczą. Należy zatem spodziewać się, iż renesans przeżywać będzie konstrukcja „spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa”. Można również zasadnie oczekiwać, iż spółka komandytowo-akcyjna, która od jej pojawienia się w polskim systemie prawnym stanowiła hybrydę zarówno na płaszczyźnie korporacyjnej, jak i podatkowej, znów zostanie uznana za nieatrakcyjną formę prowadzenia działalności.
Wprowadzenie opodatkowania spółek komandytowo-akcyjnych CIT, oprócz ewidentnie fiskalnego celu, miało również doregulować nie do końca jasną i rozstrzyganą w ostatnich latach w sądach administracyjnych pozycję podatkową akcjonariuszy tych spółek. Cel ten co do zasady został osiągnięty, jednakże spółka komandytowo-akcyjna podatkową hybrydą pozostała, na co nakłada się również bezprecedensowe jej przejście jako spółki osobowej do reżimu opodatkowania CITem. Pracujący w pośpiechu ustawodawca nie zdołał również uniknąć niejasności.
Wejście w życie zmian i ich precyzyjny kształt do prawie że ostatnich tygodni 2013 r. stały pod znakiem zapytania i wiele spółek komandytowo-akcyjnych nie zdążyło się przekształcić. Co sprytniejsi przedłużyli żywot korzystnej podatkowo konstrukcji, wplatając w nią spółki komandytowo-akcyjne z przesuniętym rokiem obrotowym. Większość istniejących na dzień 1 stycznia 2014 r. spółek komandytowo-akcyjnych oraz ich wspólników będzie zatem zmuszona, choćby czasowo, stosować zarówno nowe przepisy ustaw o podatkach dochodowych, jak i przepisy przejściowe. Przepisom tym będzie poświęcony wykład.
Celem wykładu będzie przybliżenie przepisów przejściowych i omówienie sytuacji podmiotów, które w opodatkowanie CIT-em wejdą z bagażem zdarzeń podatkowych zaistniałych pod rządami uchylonych przepisów.