Wersja polska | English version | Deutsche version
X Zamknij
Ta witryna używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z tego serwisu oraz do celów statystycznych. Brak zmiany ustawień przeglądarki w zakresie użycia plików cookie, oznacza zgodę na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Każdy ma możliwość samodzielnego zarządzania cookies, poprzez zmianę ustawień przeglądarki.
  • Zaufaj przewodnikom

  • Wytyczamy nowe szlaki

  • Podejmujemy wyzwania

  • Wspólnymi siłami

  • Zaufaj przewodnikom

  • Wytyczamy nowe szlaki

  • Podejmujemy wyzwania

  • Wspólnymi siłami

Możliwość używania nazwy skróconej spółki jawnej


Czy spółka jawna musi używać pełnej nazwy czy może wykorzystywać nazwę skróconą?

Zgodnie z przepisem art. 24 § 1 kodeksu spółek handlowych (k.s.h.) firma spółki jawnej powinna zawierać nazwiska lub firmy (nazwy) wszystkich wspólników albo nazwisko albo firmę (nazwę) jednego albo kilku wspólników oraz dodatkowe oznaczenie „spółka jawna”. Jednocześnie w myśl przepisu art. 24 § 1 k.s.h. dopuszczalne jest używanie w obrocie skrótu „sp. j.” Ani przepisy kodeksu spółek handlowych ani przepisy kodeksu cywilnego nie wprowadzają możliwości skrócenia w jakikolwiek sposób innej części firmy spółki jawnej poza dodatkiem określającym formę organizacyjną czyli poza dodatkiem „spółka jawna”.

W każdym przypadku gdy przepisy prawa (jak przykładowo przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej) wymagają podania firmy przedsiębiorcy konieczne jest podanie pełnej firmy. Jak już zresztą wspomniano przepisy regulujące kwestię firmy przedsiębiorcy nie przewidują możliwości posługiwania się przez przedsiębiorcę „wycinkiem” jego firmy.

Konsekwencją stosowania „skróconej” wersji firmy spółki może być odpowiedzialność spółki tak umowna jak i deliktowa (wyrządzona działaniem niedozwolonym).

W odniesieniu do konsekwencji stosowania innego niż przewidziany w przepisie art. 24 § 2 k.s.h. skrótu dodatkowego oznaczenia (spółka jawna) wypowiedział się w Komentarzu do kodeksu spółek handlowych Wojciech Pyzioł: Stosowanie zarówno w obrocie, jak i poza nim inaczej brzmiących skrótów firmy spółki jawnej nie jest - co do zasady - zakazane. Jednakże użycie innego skrótu niż „sp. j. ” może in concreto wprowadzić w błąd kontrahenta spółki i uzasadniać ewentualną odpowiedzialność spółki zarówno na podstawie kontraktowej (art. 471 k.c.), jak i deliktowej (art. 415 k.c.).  (Wojciech Pyzioł, Komentarz do kodeksu spółek handlowych. LexPpolonica).

Również przepisy prawa podatkowego nie przewidują stosowania skrótu innego niż wynikające z kodeksu spółek handlowych.

Kraków, 16.02.2009 r.

Autorem artykułu jest:

Adwokat - Lesław Świstuń

EMAIL:leslaw.swistun@gsw.com.pl




Podobne Artykuły



Konsultacje on-line

Jeżeli powyższa porada nie wyczerpała interesującego Państwa tematu proszę zadać pytanie prawnikowi specjalizującemu się w danej dziedzinie




Komentarze

Dodaj komentarz:

Imię/email:

Komentarz:


 



Strona główna  |   Aktualności  |   Kancelaria  |   Oferta  |   Zespół  |   Klienci  |   Publikacje  |   Kariera  |   Pro Bono  |   Blogi  |   Kontakt

Siedziba: Plac Szczepański 8 | 31-011 Kraków | tel. +48 12 422 44 59 | fax. +48 12 422 49 39
Biuro: Ul. Pługa 1/2 | 02-047 Warszawa | tel. +48 22 114 33 62 | tel./fax. +48 22 251 89 45